Temat używania filtrów przeciwsłonecznych wraca co roku z chwilą, gdy słońce zaczyna mocniej świecić. Wiedza o stopniach ochrony (SPF) w kremach jest coraz powszechniejsza, ale co odpowiecie, gdybym zapytała jaka jest różnica między filtrem fizycznym a chemicznym? Oto ściąga!

Filtry przeciwsłoneczne – są to związki chemiczne wykorzystywane w kosmetykach, których podstawowym zadaniem jest ochrona skóry przed szkodliwym działaniem światła słonecznego. W kosmetologii stosowane są dwa rodzaje filtrów przeciwsłonecznych: fizyczne oraz chemiczne.

Filtry fizyczne (mineralne) są to związki, których działanie polega na tworzeniu warstwy ochronnej, która odbija lub rozprasza promienie słoneczne. Ich cząsteczki są na tyle duże, że nie mają zdolności wnikania w głąb naskórka, tworzą natomiast na powierzchni skóry film ochronny, czyli warstwę będącą zaporą dla promieni UVB i części widma UVA. Związki te są bardzo dobrze tolerowane przez skórę i rzadko wywołują reakcje alergiczne. Polecane są więc dla wszystkich, nawet dla osób o skórze wrażliwej, skłonnej do podrażnień. Filtry mineralne są ponadto fotostabilne – nie tracą swoich właściwości pod wpływem promieniowania.

Filtry chemiczne z racji tego, że posiadają małe cząsteczki wnikają w wierzchnie warstwy naskórka, absorbują promienie UV a następnie uwalniają je w postaci ciepła i wykazują się dużą skutecznością.

Co oznacza skrót SPF?
SPF to tak zwany faktor ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Im wyższy faktor, tym większa ochrona przed promieniowaniem. Ponieważ różnice pomiędzy skutecznością filtrów o SPF 15, SPF 30 i SPF50 jest niewielka, uważa się, że te pierwsze mogą być podstawowymi preparatami stosowanymi w zapobieganiu słonecznego starzenia się skóry i jego konsekwencji. Zaś wyższe faktory zaleca się stosować latem, na wakacje czy wycieczki górskie.

W naszym gabinecie oferujemy szeroką gamę filtrów przeciwsłonecznych. Dla osób posiadających skórę suchą, dojrzałą polecamy kremy, emulsje bądź olejki zawierające filtry fizyczne oraz chemiczne. Natomiast dla posiadaczek cery mieszanej lub tłustej świetnie sprawdzą się emulsje o lekkiej konsystencji. Świetnym produktem są także pudry mineralne zawierające filtry fizyczne. Jest to alternatywa dla osób, które chcą w szybki i łatwy sposób uzyskać zarówno ochronę przeciwsłoneczną jak i pielęgnację skóry.

Zapraszamy do gabinetu Piękność Dnia, aby dowiedzieć się więcej na temat filtrów przeciwsłonecznych i dobrać ten najbardziej odpowiedni!