Trądzik do choroba skóry kojarzona z okresem dojrzewania. Niestety od kilku lat coraz powszechniejszym zjawiskiem jest trądzik osób dorosłych, gdyż cierpi na niego coraz więcej osób po 25 roku życia. W dodatku geneza tej choroby jest tylko częściowo wyjaśniona.

Winę za ten rodzaj trądziku mogą ponosić wahania hormonalne związane z chorobami, ale bardziej prawdopodobną przyczyną jest długotrwały stres i wydzielający się pod jego wpływem hormony androgenowe wzmagający pracę gruczołów łojowych. Drugim winowajcą jest dieta. Niestety mleko, gluten i cukier przyczyniają się do rozwoju pryszczy i zaskórników. Poza tym ciągle krążą mity na temat sposobów postępowania z trądzikiem, chciałabym raz na zawsze się z nimi rozprawić.

MIT 1: słońce i solarium doskonale likwidują trądzik
Skóra mająca skłonność do pryszczy wydziela za dużo sebum, które zatyka pory skóry. Jednakże najgorszym, co można zrobić to wystawianie jej na działanie słońca czy lamp w solarium. Taka praktyka może pomóc tylko chwilowo. Po kilku tygodniach stan skóry się pogorszy, bo będzie wydzielała jeszcze więcej sebum. Co roku po okresie urlopowym mam mnóstwo klientek, które zgłaszają się do mnie ze skórą pełną pryszczy. Może warto w tym roku temu zapobiec? Jak? Używając mocno nawilżających kremów z wysokim filtrem, ale koniecznie w lekkiej niezatykającej porów formule.

MIT 2: kosmetyki z alkoholem i częste mycie twarzy najlepiej poradzą sobie z pryszczami
Nowoczesne kosmetyki do cery trądzikowej powinny w łagodny sposób odblokowywać pory skóry. Wykluczony jest alkohol, ziarniste pilingi i zwykłe mydło, bo skóra tylko bardziej się przesuszy, a zmiany pogłębią. W ofercie gabinetu mamy bardzo wiele rozwiązań przeznaczonych do domowej pielęgnacji cery z tymi problemami.
Z babcinych sposobów na pewno mogę polecić maseczkę z drożdży, a z drogeryjnych specyfików maseczkę z zielonej glinki oraz kosmetyki zawierające algi czy siarkę (choć nie należy ich stosować codziennie). Główna zasada jest taka by preparaty były raczej neutralne, niewysuszające i o lekkiej formule.

MIT 3: samo przyszło, samo minie
Być może, ale najpewniej z zaskórników powstaną stany zapalne, a z nich przebarwienia i blizny. Trądzik pojawiający się u osób dorosłych nie jest przypadłością związaną z naturalnymi procesami zachodzącymi w organizmie, a objawami problemów wewnątrz niego.

W Piękności Dnia prowadzę wiele terapii skór trądzikowych. Bardzo dobre efekty przynoszą specjalne pilingi kwasowe, połączone z nawilżaniem skóry oraz domową pielęgnacją. Zawsze też rozmawiam z osobą cierpiącą na trądzik o jej diecie i trybie życia. Doskonałe efekty przynoszą terapie kosmetykami firmy Danne Montague King i Biologique Recherche. Należy jednak pamiętać, że ich skuteczność jest bardzo uzależniona od częstotliwości poddawania się zabiegom, pielęgnacji domowej i zmianach w trybie życia. Ale przecież warto!

Zapraszam do Piękności Dnia,
Katarzyna Graca