Najpiękniejsze plaże, cudowne kurorty i rajskie zakątki – podczas odkrywania świata nie zapomnij o ochronie swojej skóry!

Z wakacji chcemy przywieźć tylko miłe wspomnienia, piękne zdjęcia i pamiątki. Aby tak było musicie pamiętać o zestawie kosmetyków chroniących skórę przed negatywnymi skutkami kąpieli słonecznych....

Reguły opalania

By nas zachęcić do używania filtrów większość firm ciągle ulepsza formuły swoich kosmetyków. Coraz więcej kremów ochronnych do twarzy ma działanie matujące czy ujednolicające karnację. Mamy też preparaty dla skóry trądzikowej, naczyniowej i nadwrażliwej. Laboratoria kosmetyczne coraz większą wagę przywiązują do konsystencji preparatów słonecznych. Już mało które zostawiają białą uciążliwą maskę na twarzy. Jednak mimo iż jakość kosmetyków się poprawia, a nasza wiedza o promieniowaniu jest coraz większa, to zasady plażowania od lat pozostają niezmienne. Zatem zanim spakujesz walizkę zrób sobie mały sprawdzian z podstawowych reguł opalania:

Zawsze:

 1. Starannie aplikuj kremy z SPF 30 na pół godziny przed opalaniem, preparaty z filtrem potrzebują czasu, żeby zadziałać i przeniknąć do skóry.
 2. Aplikowanie kremu ponawiaj co dwie, trzy godziny, ponieważ krem się ściera lub zmywa podczas plażowania i kąpieli.
 3. Smaruj się kremem ochronnym przed kąpielą w morzu czy jeziorze - słońce dosięga nas nawet wówczas gdy jesteśmy zanurzeni w wodzie.
 4. Po każdej kąpieli i wycieraniu się ręcznikiem koniecznie nałóż kolejną warstwę kosmetyków ochronnych.
 5. Filtrów używaj również po południu, o tej porze też możesz się opalić, tyle że wolniej.
 6. Unikaj przebywania na słońcu między godziną 12 a 15, kiedy upał jest największy, a promieniowanie słoneczne wyjątkowo agresywne.
 7. Pamiętaj o ochronie oczu i głowy, kapelusz z dużym rondem i dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne są wakacyjnym „must have".

Nigdy:

 1. Nie używaj kremów z poprzedniego sezonu, otwarta tuba traci swoje właściwości po dwóch miesiącach.
 2. Dermatolodzy odradzają stosowanie kremów o wskaźniku SPF poniżej 15, gdyż nie gwarantują one bezpieczeństwa skórze.
 3. Zrezygnuj z perfumowania się swoim ulubionym zapachem tuż przed wyjściem na plażę. Wody toaletowe z dodatkiem alkoholu w połączeniu z silnym działaniem słońca mogą spowodować przebarwienia. Lepiej spryskać włosy lub kostium kąpielowy.
 4. Po każdej kąpieli dokładnie wysusz ciało ręcznikiem, wystawianie wilgotnej skóry na słońce zwiększa ryzyko poparzenia.
 5. Nie zapomnij o dokładnym nasmarowaniu uszu, karku i stóp. Na liście miejsc, o których zapominamy aplikując krem, są również nasada włosów, przestrzeń pod pachami, wierzchnie strony dłoni i kolana.
 6. Nigdy nie zasypiaj na słońcu, bo to zazwyczaj kończy się poparzeniem.

Pamiętaj że nawet schowana w cieniu czy pod parasolem cały czas jesteś wystawiona na działanie promieni słonecznych odbitych od wody i piasku na którym siedzisz.

Ślady po nieumiarkowanym plażowaniu utrzymują się nawet wtedy, gdy już zapomniałaś o urlopie!